Wda Świecie 97/98 - strona oficjalna

Strona klubowa

Logowanie

Buttony

Kalendarium

29

03-2024

piątek

30

03-2024

sobota

31

03-2024

niedziela

01

04-2024

pon.

02

04-2024

wtorek

03

04-2024

środa

04

04-2024

czwartek

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 6 gości

dzisiaj: 180, wczoraj: 277
ogółem: 3 011 086

statystyki szczegółowe

Organizm jak plac budowy

Organizm człowieka przypomina wielki plac budowy. Choć na zewnątrz tego nie widać, w naszym wnętrzu panuje nieustanny ruch. Tak jak na placu budowy wszystko w nas jest nieustannie rozbudowywane lub remontowane. W organizmie znajdują się wspaniałe budowle: komórki, tkanki, narządy. Są też drogi dojazdowe, czyli naczynia krwionośne. Niektóre z nich – tętnice – umożliwiają dostarczanie na plac budowy wszystkiego, co niezbędne do rozbudowy lub remontu. Inne – żyły – pozwalają wywozić to, co zużyte.
By konieczne dla życia rozbudowa i odbudowa nie ustały, niezbędna jest energia. W komórkach znajdują się elektrownie – mitochondria – które umożliwiają przekształcanie energii zgromadzonej w powietrzu i produktach spożywczych na taką, która podtrzymuje życie.
By na budowie nie zapanował chaos, a rozbudowa lub remont odbywały się w tych miejscach naszego organizmu, które aktualnie najbardziej tego potrzebują, niezbędne jest kierownictwo. Taką funkcję pełni mózg. Zarządza on wszystkim, co się w nas dzieje. Wykorzystuje on komórki nerwowe niczym kartoteki do gromadzenia danych i łącza telefoniczne do przesyłania informacji pomiędzy kierownictwem i każdym fragmentem organizmu

 Im sprawniej przebiegają prace na placu budowy – w organizmie człowieka, tym jest on w lepszej formie. O sprawności organizmu decyduje:
- wytrzymałość,
- siła,
- gibkość,
- postawa ciała.

Człowiek wytrzymałyto taki, który w trakcie wysiłku mniej od innych się męczy, a po wysiłku szybciej od innych odpoczywa. Wytrzymałość zależy przede wszystkim od sprawności krążenia krwi w organizmie i sprawności oddychania.
O sprawności krążenia krwi decyduje stan serca i naczyń krwionośnych (tętnic i żył). Serce jest pompą wprawiającą w ruch krew. Naczynia krwionośne to rurki, którymi płynie krew. Mają one różną grubość. Gdyby połączyć wszystkie tętnice i żyły człowieka w jedną rurkę, pozwoliłoby to owinąć nią całą kulę ziemską. Dzięki nieustannej pracy serca-pompy krew dociera do każdej części organizmu człowieka.
Aby się przekonać, jak ciężką pracę wykonuje serce, zrób następujące ćwiczenie. Weź do ręki gąbkę i zacznij zaciskać i otwierać dłoń z gąbką w środku. Rób tak przez jedną minutę. Serce można porównać do nieustannie zaciskającej się pięści.
Pamiętaj! Serce nieustannie zaciska się i otwiera: gdy człowiek biega i gdy siedzi, gdy czyta i gdy spokojnie śpi, cały dzień i całą noc.
By serce służyło Ci przez wiele lat życia, musi być bardzo sprawne. Aby tak było, należy o nie dbać: często ćwiczyć i jeść to, co dobrze na nie wpływa. Najkorzystniejsze ćwiczenia dla serca to: bieganie, pływanie, jazda na rowerze, granie w piłkę, ćwiczenie przy muzyce i skakanie na skakance. Oczywiście pod warunkiem, że wszystkie te ćwiczenia będą wykonywane wystarczająco długo i intensywnie.

Serce to pompa, która pompuje krew do wszystkich części ciała. Od Ciebie zależy czy serce będzie miało tyle siły, aby krew docierała w każdej sytuacji i bez przeszkód wszędzie tam, gdzie powinna.

Sprawność oddychania zależy głownie od stanu płuc. Płuca przypominają wiele połączonych ze sobą baloników, które przy każdym wdechu wypełniają się powietrzem z tlenem. Dzięki płucom tlen, który znajduje się w powietrzu, przedostaje się do krwi. Od ich wielkości zależy ilość tlenu jaką dostarczamy do płuc oddychając. Sprawność Twoich płuc zależy od tego, jak często wykonujesz różne ćwiczenia. Najkorzystniejsze ćwiczenia dla płuc są identyczne jak dla serca. Dodatkowo pomocne są te, w których dmuchając utrzymujecie piórko lub balon w powietrzu.

Płuca to połączone baloniki, które przy każdym wdechu wypełniają się powietrzem z tlenem. Od Ciebie zależy, ile zmieści się w nich tlenu.

Człowiek silny to taki, który potrafi poradzić sobie z dużymi ciężarami. Siła zależy głównie od stanu mięśni człowieka. Szczególne znaczenie dla człowieka ma siła mięśni tułowia, od których zależy wyprostowana sylwetka każdego z nas. Ważna jest także siła mięśni nóg i ramion.
Aby człowiek mógł stać wyprostowany, prawie przez cały dzień mięśnie tułowia muszą być napięte. Tylko, gdy leży mięśnie tułowia mogą liczyć na chwilę odpoczynku. Pochylona lub zgarbiona sylwetka, wystający brzuch mogą świadczyć o słabych lub zmęczonych mięśniach tułowia. Systematyczne ćwiczenia pomogą Ci pokonać problemy z sylwetką i bólem kręgosłupa. Pamiętajcie, że ćwiczenia siłowe należy wykonywać bardzo ostrożnie. Zawsze zanim rozpoczniecie taki trening poradźcie się swojego nauczyciela lub trenera. Pamiętajcie także o ogólnej zasadzie, że korzystniejsze będą dla Was te ćwiczenia, w których nie wykorzystuje się dodatkowych ciężarów, np. hantli, a jedynie ciężar swojego ciała, jak przy podciąganiu się i wspinaniu, przysiadach i podskokach lub czworakowaniu.

 Mięśnie to dźwig, który utrzymuje wyprostowane ciało, a także może unieść dodatkowe ciężary. Od Ciebie zależy z jakimi ciężarami będzie mógł sobie poradzić.

Człowiek gibki to taki, który potrafi wykonywać ruchy w bardzo szerokim zakresie, np. skłony, rozkroki, wymachy. Gibkość zależy przede wszystkim od budowy połączeń kości czyli stawów oraz od stanu mięśni. Od stanu kości, stawów i mięśni zależy także Twoja sylwetka, czyli postawa ciała. Zmniejszona gibkość sprawia, że człowiek ma kłopoty w trakcie wykonywania niektórych, wydawałoby się prostych, ruchów, np. podnoszenia przedmiotów z ziemi, wsiadania do samochodu lub ubierania się. Zmniejszona gibkość może być także przyczyną bólu kręgosłupa. Aby do takiej sytuacji nie dopuścić, musisz dbać o gibkość. Najkorzystniejsze ćwiczenia to takie, które sportowcy wykonują w trakcie rozgrzewki przed treningiem lub zawodami. Są to: skłony tułowia w różne strony na stojąco i na siedząco, a także wymachy rękami i nogami. Bardzo korzystne są ćwiczenia nazywane stretchingiem, które przypominają przeciąganie się.

 Twoje kości i stawy działają tak jak resory w samochodzie. To od Ciebie zależy, czy Twoje ciało będzie sprężyste i elastyczne.

Postawa ciała to zewnętrzny wygląd, sylwetka człowieka, gdy stoi swobodnie. Postawa ciała człowieka zależy od budowy kości i stawów oraz od stanu mięśni. Ludzie bardzo często nie pamiętają o tym, by stać lub siedzieć w taki sposób, by ich postawa była prawidłowa, czyli najbardziej korzystna dla organizmu.
Każdy człowiek może przyzwyczaić swoje ciało do przyjmowania prawidłowej postawy. Podstawowa zasada to „trzymaj się prosto”. Nie wysuwaj głowy i barków do przodu, nie zaokrąglaj pleców, wciągnij brzuch i napnij pośladki. Nie czekaj, aż inni będą Ci o tym przypominać. Sam to sobie powtarzaj w każdej sytuacji, gdy siedzisz w szkolnej ławce i gdy oglądasz telewizję, gdy rozmawiasz z kolegami lub koleżankami, a także gdy jesteś na spacerze z rodzicami.
Prawidłowa postawa ciała sprawia, że kręgosłup i mięśnie człowieka w czasie codziennych czynności nie męczą się nadmiernie. Dodatkowo, prawidłowa postawa ciała ułatwia płucom i sercu człowieka sprawne działanie. Oprócz przyzwyczajania swojego ciała do prawidłowej postawy należy pamiętać o ćwiczeniach, które pomagają „trzymać się prosto”. Bardzo korzystne jest pływanie, a także ćwiczenia, które zwiększają gibkość i siłę tułowia.

 Kości, stawy i mięśnie sprawiają, że człowiek może „trzymać się prosto”. Od Ciebie zależy czy Twoja postawa będzie prawidłowa, to znaczy odporna na zmęczenie i kontuzje.

Wyszukiwarka

Reklama

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 15

Tabela ligowa

Juniorzy » Inne rozgrywki
1. Lech Poznań Lech Poznań 35 bz
2. Pogoń Szczecin Pogoń Szczecin 28 bz
3. Warta Poznań Warta Poznań 22 plus
4. Arka Gdynia Arka Gdynia 22 plus
5. Wda Świecie Wda Świecie 21 minus
6. Lechia Gdańsk Lechia Gdańsk 17 bz
7. AP Pogoń Szczecin AP Pogoń Szczecin 15 bz
8. Pogoń Mogilno Pogoń Mogilno 3 bz

Wyniki

Ostatnia kolejka 14
Lech Poznań 2:0 Wda Świecie
Pogoń Szczecin 6:1 Pogoń Mogilno
Arka Gdynia 2:0 Lechia Gdańsk
AP Pogoń Szczecin 1:3 Warta Poznań

Statystyki drużyny