Młody piłkarzu - uważaj !

„Ten chłopak ma w sobie to coś!”, „On ma talent!”– zapewne nie raz każdy z nas słyszał takie opinie o wielu zawodnikach (szczególnie polskich), albo nawet mówiono tak o Tobie. Jak wiadomo, talent trzeba pielęgnować i rozwijać, ale także co najważniejsze, nie wolno go zaprzepaścić! Niestety wielu młodych zawodników nie zdaje sobie z tego sprawy i marnuje się. Dlaczego tak się dzieje?

Zbytnia pewność siebie

Bardzo częstym i powszechnie spotykanym zjawiskiem, szczególnie wśród młodych piłkarzy jest zbytnia pewność siebie. Wszystko tak naprawdę zależy od ich podejścia do swoich obowiązków. Bowiem są tacy, którzy potrafią zrobić parę tricków i uważają siebie za super zawodników. Nie angażują się na treningach, nie chce im się na nich pracować, a w konsekwencji je opuszczają. Pojawiają się tylko na meczach, na których to w pojedynkę chcą wygrywać z rywalami. Trenerzy widząc takie podejście u młodych piłkarzy, zazwyczaj starają się im pomóc, jednak bardzo często sama rozmowa nie pomaga.
Konsekwencją takiego zachowania jest najczęściej odsunięcie zawodnika od gry.

Imprezy, alkohol, używki

Każdy lubi dobrą zabawę, przecież piłkarz to też człowiek. Jednak bardzo często, przede wszystkim starsi piłkarze już w wieku juniora czy później seniora dodają do zabawy napoje alkoholowe lub inne używki. Dla sportowców nie są one dobrymi przyjaciółmi. Można o tym pisać, że to jest złe, niedobre, ale po co? Każdy to już nie raz słyszał, czy to od rodziców, czy od nauczycieli w szkole.
W tej sytuacji posłużę się przykładem jednego z reprezentantów Polski. Otóż napastnik GKS Bełchatów i jednocześnie „biało-czerwonych” Dawid Nowak jest jedną z czołowych postaci polskiej ligi, o której co chwila mówi się w superlatywach (jeżeli chodzi o jego postawę na boiskach). Jednak w jednej z elitarnych akademii piłkarskich w Polsce, SMS-ie Łódź, Nowak był najsłabszym zawodnikiem. Mówiono mu, że jest za słaby, w porównaniu ze swoimi kolegami. Ale jako jedyny z nich osiągnął sukces. Wszystko dlatego, że w przeciwieństwie do swoich rówieśników prowadził sportowy tryb życia, nie korzystając z uroków życia. Jak widać, opłaciło mu się to i teraz możemy oglądać go co weekend na boiskach Ekstraklasy.

Hazard

Ta dziedzina dotyczy raczej zawodników nieco starszych, którzy zarobili na graniu jakieś pieniądze i chcą je jednocześnie pomnożyć, jak i dobrze się zabawić. Jednak jak pokazały przykłady wśród wielu polskich „gwiazd”, nigdy nie wychodzi to na plus. Hazard może stać się poważnym problemem, który wpływa negatywnie na wiele dziedzin Twojego życia. Zawodnicy popadają w nałóg, swoje kłopoty próbują utopić w alkoholu, a finałem tego jest zakończenie dobrze zapowiadającej się kariery.

To tylko kilka przykładów pokazujących, że w dzisiejszym świecie na młodego piłkarza czyha wiele zagrożeń i niebezpieczeństw. Każdy z nich może zakłócić prawidłowy rozwoju kariery zawodnika, przeszkodzić w osiągnięciu założonego celu i spełnieniu marzeń. Na szczęście są to zjawiska, na które mamy wpływ i możemy je skutecznie omijać.

Wielu utalentowanych zawodników zmarnowało już swoją szansę. Jeżeli Ty nie chcesz być kolejnym, pamiętaj o tym, aby konsekwentnie rozwijać swój talent, ciężko trenować, nie sięgać po alkohol i inne używki i odważnie dążyć do wyznaczonego celu.

Pamiętajcie, że dla Was największą rozrywką i zabawą jest gra w piłkę!