Uczestnik obozu

Oświadczenia uczestników obozu.

I.   w sprawie korzystania z akwenów wodnych :

1. zapoznałem się z zasadami bezpieczeństwa, które obowiązują podczas kąpieli i zobowiązuję się ich przestrzegać.
  2. wiem, że kąpiel zwłaszcza na terenach otwartych może się odbywać tylko w wyznaczonych miejscach, w formach zorganizowanych grup, pod opieką trenera/kierownika/opiekuna oraz ratownika.
  3. wiem, że na udział  takiej kąpieli każdy musi uprzednio uzyskać zgodę trenera/kierownika/opiekuna, a na sygnał alarmowy natychmiast wyjść z wody.
  4. wiem, że mi nie wolno :
    • wypływać poza teren oznakowany,
    • skakać do wody z pomostów, kamieni, wpychać jeden drugiego do wody zwłaszcza gdy nie znana jest głębokość akwenu,
    • samodzielnie, bez powiadomienia opiekuna oddalać się z miejsca kąpieli, wychodzić niepostrzeżenie z wody czy ukrywać się przed innymi,

5.   przebywając na brzegu obserwuję kąpiących się kolegów i w razie potrzeby zawiadamiam  trenera/kierownika/opiekuna o zaistniałym zagrożeniu.

II.    w sprawie bezpieczeństwa na drogach :

1. oświadczam, że znane mi są ogólnie zasady poruszania się po drogach i ulicach przez pieszych /zgodnie z Kodeksem Drogowym/ i zobowiązuję się ich przestrzegać.
  2. w czasie indywidualnego poruszania się po ulicach i drogach przestrzegam zwłaszcza następujących zasad.
    • na drogach pozamiejskich chodzę ścieżką obok jezdni po lewym poboczu, a gdy nie ma pobocza lub nie można z niego korzystać – chodzę jezdnią po lewej stronie, jak najbliżej krawędzi,
    • bezwzględnie ustępuję pierwszeństwa nadjeżdżającym pojazdom,
    • z drogi przeznaczonej tylko dla rowerzystów korzystam jedynie, gdy nie ma chodnika ani pobocza, zawsze ustępuję im pierwszeństwa,
    • w miastach korzystam tylko z chodników,
    • idąc po jezdni w grupie idziemy jedne za drugim, a tylko gdy nie ma na niej żądnego ruchu, a widoczność jest bardzo dobra -  wyjątkowo dwójkami, ale jak najbliżej lewej krawędzi,
    • przez jezdnię i torowiska przechodzę tylko w wyznaczonych miejscach upewniwszy się uprzednio czy z żądnej strony nie nadjeżdża pojazd,
    • nie wchodzę na przejście dla pieszych tuż przed nadjeżdżającym pojazdem, nie przechodzę w miejscach, w których droga nie jest widoczna na dostateczną odległość,
    • w innych miejscach wolno mi przechodzić przez jezdnię tylko wtedy, gdy w odległości 100 m nie ma wydzielonego przejścia dla pieszych.
  3. podczas przemarszów zorganizowanych wykonuję na bieżąco wszystkie polecenia trenera , kierownika lub innej osoby kierującej kolumną.

Oświadczam, że w dniu ……………….. zostałem zapoznany z zasadami bezpieczeństwa na drogach oraz zasadami bezpieczeństwa na akwenach wodnych.

Własnoręcznym podpisem zobowiązuję się uroczyście do ich bezwzględnego przestrzegania.

Zostałem ostrzeżony, że każdy naruszający wymienione wyżej zasady będzie dyscyplinarnie wydalony z obozu sportowego.

Podpis zawodnika i rodzica (opiekuna) :   …………………… ; …………………………..